Slovenští kaplani v uniformách oslavili dvacet let své služby

3.jpg
  • 9.3.2023
  • z p

Ordinariát Ozbrojených sil a ozbrojených sborů Slovenské republiky oslavil dne 2. 3. 2023 v Bratislavě své dvacáté výročí. Toto výročí si kaplani i pozvaní hosté připomněli mší v katedrále sv. Martina a programem v budově Slovenské filharmonie.

Mši předsedal biskup ordinariátu Mons. František Rábek a u oltáře byl v doprovodu zástupců ordinariátů a představitelů duchovních služeb několika dalších zemí. Nechyběli mezi nimi zástupci  z USA, Polska, Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Německa, Maďarska, Velké Británie, Belgie a Itálie. Za Českou republiku se účastnil hlavní kaplan plk. gšt. Jaroslav Knichal. Apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli v závěru této bohoslužby přečetl pozdrav papeže Františka adresovaný biskupu Rábekovi.

Program pokračoval v budově Slovenské filharmonie. Jeho součástí bylo představení filmu, který mapuje službu kaplanů v různých silových rezortech na Slovensku. Byli oceněni lidé, kteří s ordinariátem dlouhodobě spolupracují nebo měli podíl na jeho vzniku. Mezi oceněné pařil i český hlavní kaplan plk. gšt. Jaroslav Knichal.

Ordinariát zastřešuje službu katolických a řeckokatolických kaplanů napříč několika silovými rezorty. Své kaplany má armáda, policie, hasiči, horská služba, finanční správa a kaplani slouží i ve věznicích. Proto mezi hosty nechyběli ani vedoucí představitelé těchto rezortů.

Kaplany v těchto složkách mají i další křesťanské církve a jejich službu zastřešuje Ústředí ekumenické pastorační služby Ozbrojených sil SR a Ozbrojených sborů SR.

Fotogalerie