Poutníci v uniformách zaplnili Lurdy

0.jpg
  • 17.5.2022
  • z p

Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst světa zaplnili ve dnech 13.-15. května 2022 vojáci z několika desítek zemí napříč kontinenty. Na 62. mezinárodní vojenské pouti nechyběli ani ti z České republiky. Pod vedením brigádní generálky Lenky Šmerdové a za doprovodu čtyř vojenských kaplanů se této události v malebném městě na úpatí francouzských Pyrenejí účastnilo téměř sto vojáků, zaměstnanců rezortu ministerstva obrany, jejich rodinných příslušníků a studentů vojenských škol.

Program pouti dokázal jedinečným způsobem propojit vojenské tradice a duchovní rozměr tohoto místa. Ve třech dnech mohl každý účastník zažít společná mezinárodní setkání všech vojáků, programy jednotlivých zemí, koncerty vojenských hudeb, ale i osobní setkání či sportovní zápolení.

Páteční zahajovací ceremoniál proběhl v bazilice Pia X. Zde se představili jednotlivé země prostřednictvím svých čestných stráží s vlajkami a za doprovodu několika vojenských hudeb. Poté zaznělo poselství papeže Františka, které poutníkům v uniformách zaslal sekretář Svatého stolce kardinál Pietro Parolin. V závěru dopisu uvádí: „Svatý otec také v modlitbě myslí na všechny, kteří zejména v posledních měsících zemřeli nebo byli zraněni a na jejich drahé zkoušené rodiny.“

Český národní program začal v sobotu ráno mší v bazilice Neposkvrněného početí. Následovala modlitba a zapálení svíce za naše padlé vojáky. Na okraji lurdského poutního areálu vede známá křížová cesta. Tu prošli i naši vojáci a u jednotlivých zastavení vyslechli zamyšlení vojenského kaplana Dana Petříčka. Odpoledne patřilo město vojenským hudbám. Završením celého dne byl večerní průvod se svícemi, který procházel podél řeky Gávy a končil před Růžencovou bazilikou.

Nedělní mezinárodní mše program českých poutníků zakončila. Během celého víkendu byla na poutnících vidět radost z toho, že se mohli po dvou letech do Lurd vrátit a navázat na tradici mezinárodních vojenských poutí.

Tyto poutě mají v Lurdách své místo od roku 1958. Kdy první setkání zorganizovali pro své vojáky kaplani z Francie a Německa. Byl to symbolický akt usmíření po II. světové válce, při kterém se vojáci společně modlili za mír a smíření mezi národy. Tato myšlenka přivádí i dnes do Lurd tisíce vojáků z celého světa.

Fotogalerie