„Symbolická tečka za 4. strážní rotou BAF“

Pavučina vztahů
  • 8.2.2016
  • z p

tato slova pronesl jeden z účastníků etického semináře po zahraniční operaci, který se uskutečnil 1.-5. února 2016 v Pastoračním centru Duchovní služby AČR v Lulči u Vyškova. Tento etický semináře připravil a vedl kaplan 4. strážní roty BAF npor. Jaroslav Zoubek, za pomoci svých kolegů - vojenských kaplanů, a to jak před nasazením, tak i po návratu do vlasti.

Účast na etickém semináři v Lulči byla vojákům nabídnuta při podobných zaměstnáních na základně v afghánském Bagramu jejich kaplanem. Radosti a starosti vojáka jsou radosti a starosti vojenského kaplana. V duchu této, pro každého kaplana, zásadní věty a při vědomí povinnosti připravovat taková setkání, jde vždy ze strany duchovní služby o nabídku, kterou vojáci mohou (ale také nemusí) využít.

Možnosti setkat se v rámci etického semináře využilo na 80 příslušníků 4. strážní roty BAF. Díky podpoře Stálého operačního centra MO a jednotlivých velitelů 4. brigády rychlého nasazení, jejíž vojáci tvořili převážnou část kontingentu. Zájemci se mohli na chvíli „zastavit a ohlédnout“ za uplynulým rokem svého života, který zahrnoval přípravu do operace, samotné nasazení v Afghánistánu, návrat domů a také znovuzačlenění do své mateřské jednotky i do svého soukromého života.

Samozřejmostí setkání s kaplany v rámci etických seminářů, je také příležitost sdělit své názory, myšlenky nejen v okruhu svých kolegů, ale i v možnosti využít kaplana a jeho službu osobního naslouchání, službu spoluprožívání pracovních i osobních radostí i těžkostí. Z tohoto důvodu, ale také z důvodu pomoci při organizaci a vedení etikého semináře, byli přítomni kaplani Kamil Vícha, Jiří Pešek, Pavel Matoušek, Rostislav Toman a Daniel Waclawek.

Samotný etický seminář proběhl díky velkému počtu zájemců ve třech termínech v počtu do třiceti vojáků v každém termínu (počet je dán nejen kapacitou ubytování, ale hlavně maximálním počtem pro co nejlepší práci s jednotlivci a se skupinou). Etické semináře v Pastoračním centru jsou prováděny metodou “zážitkové pedagogiky”, která byla použita, jak pro společně prožité chvíle ve vnitřních prostorách Pastoračního centra, tak v jeho okolí.

Během “etického” putování vojáků a kaplanů po Drahanské vrchovině byla možnost při zastavení na různých místech si připomenout a trochu i znovu prožít jednotlivé okamžiky našeho nedávného života (přípravu na zahraniční operaci, samotné nasazení v Afghánistánu, a také návrat do České republiky). Dále byl dán také prostor vzpomenout a uctít kolegy ve vojenské službě, kteří vlastní krví zpečetili slova přísahy vojenského profesionála. Rozcestník na křižovatce u cesty zase připomněl rozcestníky našeho vlastního života a možnost volby každého z nás, jak a kam se naše cesty ubírají a v budoucnu mohou ubírat. Celé putování bylo ukončeno u zatopeného lomu, který je zároveň přírodním koupalištěm. Zde jsme si mohli uvědomit, že voda je  nejen  nezbytná pro uchování života, ale je zároveň nespoutaným živlem, který nás může o život na zemi připravit.

Během dalších společných setkání, jsme se snažili o zpětný pohled na své prožitky, jednání a rozhodnutí, které jsme v posledním roce učinili. To vše probíhalo ve vzájemné důvěře a otevřenosti jednotlivých účastníků. My vojenští kaplani jsme velice vděčni za to, jak velkou důvěru k nám naši vojáci měli a mají.

V samotném závěru etického semináře se mohli příslušníci 4. strážní roty, kteří se před čtyřmi měsíci vrátili ze zahraniční operace v Afghánistánu, na základně BAGRAM vyjádřit, zda společně prožité okamžiky v Pastoračním centru měly pro ně osobně význam a zda je vhodné v tomto i nadále ze strany Duchovní služby AČR pokračovat.

Dané slovní ohodnocení nás všechny zúčastněné kaplany ujistilo, že tento způsob setkání a uzavření jedné kapitoly v životě vojáka, jakou je zahraniční operace, má nejen své opodstatnění, ale i velký význam pro každého z nás.

Autor: npor. Jaroslav Zoubek, kaplan 102. průzkumného praporu (kaplan 4. strážní roty BAF)

Fotogalerie