Vojenští kaplani se do armády vrátili před 20 lety

Vernisáž výstavy 20 let Duchovní služby AČR.
  • 22.6.2018
  • z p

Součástí oslav 20. výročí vzniku Duchovní služby Armády České republiky bylo 19. června 2018 otevření výstavy před Generálním štábem AČR i ekumenická bohoslužba ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech.

Výstava před budovou generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze 6 seznámí návštěvníky se službou duchovních v uniformě od 1. světové války po současnost a je volně přístupná do 20. srpna 2018. Vernisáž výstavy uvedl hlavní kaplan plukovník gšt. Jaroslav Knichal slovy: „Touto výstavou chceme vzdát úctu a vyjádřit poděkování všem, kteří se do historie duchovní služby zapsali jako služebníci ducha. Rád bych jmenoval Tomáše Holuba a Jaromíra Dusa, kteří stáli před dvaceti lety u zrodu dnešní Duchovní služby Armády České republiky.“ Po těchto slovech společně přestřihli pásku a zahájili výstavu ministryně obrany Karla Šlechtová, zástupce náčelníka Generálního štábu-náčelník štábu brigádní generál Miroslav Hlaváč, předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka, místopředseda Ekumenické rady církví Petr Procházka a hlavní kaplan.

Po otevření výstavy byla sloužena ekumenická bohoslužba ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého, které společně předsedal hlavní kaplan a jeho zástupce podplukovník Miloslav Kloubek. Vojenský kostel je místem modlitby za padlé a zemřelé i za mír. Právě u desek s texty těchto modliteb zapálili svíce náčelník generálního štábu generálporučík Aleš Opata a ministryně obrany Karla Šlechtová. V závěru bohoslužby přítomné krátce pozdravil první místopředseda Ekumenické rady církví Petr Procházka a předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka, který připomněl, že naše společnost stojí na dvou pilířích - víra a čest.

Duchovní služba AČR je jedinečná tím, že stojí na ekumenických základech a společně vojákům slouží 32 duchovních z 9 křesťanských církví. Od roku 1998 prošlo armádou již 50 vojenských duchovních z 10 církví. Prvním vojenským kaplanem byl současný plzeňský biskup Tomáš Holub. Po jeho působení na Balkáně byl společně s evangelickým farářem Jaromírem Dusem pověřen přípravou duchovní služby v rezortu obrany.

Padre, jak dnes říkají vojáci svému vojenskému kaplanovi, je připraven naslouchat a doprovázet. Účastní se výcviků i zahraničních operací. Jeho služba je nabízena všem, nejen věřícím, a každý má právo si vojenského kaplana vyžádat, přijmout, ale i odmítnout. Je k dispozici jak samotným vojákům, tak i jejich rodinám. Je poradcem velitele v oblasti etiky a lidského rozměru služby jeho podřízených.

Můžeme říci, že v průběhu staletí se nezměnilo poslání vojenských kaplanů: být nablízku konkrétnímu člověku v náročném vojenském prostředí a stále platí „Radosti a starosti vojáka jsou radosti a starosti vojenského kaplana.“

Fotogalerie