Vojáci "obsadili" Lurdy

uniformy_5.jpg
  • 23.5.2016
  • z p

Takový pocit by mohlo mít mnoho návštěvníků poutního místa na úpatí Pyrenejí ve dnech 20. – 22. května 2016, protože na každém kroku potkávali ženy a muže v uniformách. Nešlo však o cvičení, ale o setkání vojáků, kteří se přijeli společně modlit za mír.

Víc než patnáct tisíc poutníků z 38 zemí od kadetů vojenských škol až po veterány a jejich rodinné příslušníky se účastnilo tento víkend 58. mezinárodní vojenské pouti do Lurd. Bylo mezi nimi i 120 zástupců z České republiky.

Tradice společných setkání a modlitby začala v roce 1958, kdy němečtí vojáci přijali pozvání francouzských vojáků ke společné pouti jako akt usmíření po 2. světové válce. Mír a usmíření si jako důležitou hodnotu uvědomují i dnešní účastníci. „Právě vojáci jsou ve své službě častěji než většina lidí postaveni tváří v tvář bídě, utrpení a konfliktům v dnešním světě,“ potvrdil hlavní vojenský kaplan Jaroslav Knichal. A dodal: „Jsem rád, že se této poutě mohou účastnit i naši vojáci, a to již od roku 1992. Českou výpravu organizačně zastřešuje Duchovní služba Armády České republiky, ale její účast by nebyla možná bez podpory ministra obrany a velení armády.“

Mezi účastníky nejsou pouze věřící katolíci. Přijíždějí také křesťané z jiných církví i ti, kteří se k žádné církvi nehlásí. Co je do Lurd láká, to pěkně vystihuje Andrea z Prahy: „To místo má zvláštní atmosféru. Jenom se posadím na lavičku a vstřebávám ten klid a mír, který tady všechno prostupuje.“

Při vojenské pouti se najde mnoho momentů, které mohou člověka duchovně oslovit a naplnit. Ze společného mezinárodního programu je to zahajovací ceremoniál, sobotní Průvod světla nebo závěrečná nedělní bohoslužba.

Náš národní program tradičně obsahuje českou mši v bazilice Neposkvrněného početí, křížovou cestu na pahorku nad bazilikami a zapálení svíce za české vojáky a jejich rodiny. Právě tato svíce svou krásou i vůní včelího vosku každoročně upoutá pozornost kolemjdoucích. Ručně ji zdobí klienti chráněné dílny v Paloníně, je vysoká 170 cm a váží 25kg. Zapálení svíce se ujal brigádní generál Jaroslav Trakal, který byl na této pouti oficiálním zástupcem Armády České republiky. Společně s ním naše poutníky v Lurdech doprovázel i brigádní generál Jaroslav Malý, přidělenec obrany ve Francii.

Volné chvíle mohou poutníci trávit ve stanovém táboře nad městem, v tichu některého z mnoha kostelů v poutním areálu či u Jeskyně zjevení. Úžasným zážitkem bývají vystoupení vojenských hudeb, které se rozmístí na různých náměstích v celém městečku nebo jen tak procházejí ulicemi.

Každý rok organizátoři vyberou motto, které je pojítkem celého setkání a je jím inspirována i podoba účastnického odznaku. To letošní znělo: „Jeho dveře jsou vždy otevřené.“ Výstižně tak navazuje na papežem Františkem vyhlášený Svatý rok milosrdenství a Svatou bránu, která byla otevřena u vstupu do poutního areálu.

Fotogalerie