Vojáci bojovali o prodloužení závazku

Etický seminář - protekce a význam kontroly v jednotce
  • 25.3.2016
  • z p

Na konci usilovného lezení na výcvikovém trenažeru JAKUB oznamuje velitel své rozhodnutí, komu z vojáků své jednotky prodlouží pracovní smlouvu (závazek) a komu ne. Někteří vojáci jsou zklamáni, někteří potěšeni. Většina si vyslechla rozhodnutí bez velkých emocí. Velitel rozhoduje na základě odvedeného výkonu podřízených. Svým rozhodnutím přímo ovlivňuje životy svých lidí. Někteří však odvedli své výkony s využitím protekce. Takové bylo zakončení modelové situace, na základě které se rozvinul rozhovor s tématem protekce v jednotce, vzájemných vztahů, zda toto má řešit kolektiv či velitel. Jaký je význam kontroly odváděné práce v jednotce, kterou si dělá velitel.

Kaplani zorganizovali etický seminář s tématem protekce a význam kontroly v jednotce . Etický seminář se uskutečnil ve dnech 21. – 23. 3. 2016 ve vojenském újezdu Libavá v rámci výcviku vojenského lezení u ženijní mechanizované roty 153. ženijního praporu. V první části jednotka absolvovala modelovou situaci, v které se plnil velmi náročný úkol. V tomto případě měl každý příslušník jednotky vlézt dvakrát během hodiny do každého ze čtyř pater výcvikového trenažeru JAKUB. K tomu bylo možno použít několik způsobů a cest lezení. Z jednotky byl vyčleněn velitel, který byl celou dobu oddělen od jednotky tak, aby neviděl své podřízené, jakým způsobem plní daný úkol. Příslušníci jednotky hlásili veliteli splnění každého dílčího úkolu. Někteří vojáci byli určeni jako protekční a ti dostávali výhody, často měli zapsáno splnění úkolu, aniž by lezli. Velitel měl za úkol na základě těchto hlášení rozhodnout, komu prodlouží závazek a kteří jeho vojáci využívají protekci. Protekční podporu nabízeli a určovali kaplani.

V druhé části se na základě zkušenosti z modelové situace rozvinul rozhovor o způsobu dosahování výsledků při práci a naší potřeby toto řešit.

Fotogalerie