Den válečných veteránů

bohosluzba_dvv_3.jpg
  • 11.11.2015
  • z p

11. listopadu 1918 bylo uzavřeno příměří, které vedlo k ukončení 1. světové války. Tento den se tak symbolicky stal připomínkou těch, kteří nasadili své životy na obranu svobody a obnovení státní suverenity. Mezi Významné dny České republiky byl zařazen v roce 2000.

Letošní připomínka Dne válečných veteránů proběhla na mnoha místech naší republiky i za účasti vojenských kaplanů.

V předvečer tohoto významného dne uctili oběti válečných konfliktů příslušníci Armády České republiky, zástupci ministerstva obrany a váleční veteráni ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Ekumenické bohoslužbě ke Dni válečných veteránů předsedal hlavní kaplan plk. Jaroslav Knichal se svým zástupcem pplk. Pavlem Rumlem. Při bohoslužbě zazněly modlitby za padlé a zemřelé i za mír. Svíce u desek s modlitbami zapálili náměstkyně pro řízení sekce právní Ministerstva obrany Alena Netolická a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

Poprvé si památku zemřelých z místního zajateckého tábora z první světové války připomenuli 11. listopadu 2015 v Chebu – Podhradu. Tito zajatci byli původně pochováni na hřbitově poblíž tábora, na jehož místě se dnes zachovaly už jen pomníky připomínající převážně pravoslavné a muslimské zajatce. Prostor hřbitova postupně upadl v zapomnění, ale péčí města Chebu se ho podařilo v posledních letech oplotit a zvelebit. Právě zde se odehrálo setkání představitelů samosprávy, pravoslavné církve, Československé obce legionářské, Svazu bojovníků za svobodu a občanů. Pravoslavní duchovní z blízkého okolí a vojenský kaplan kpt. Marek Maxim Švancara zde sloužili panychidu (bohoslužba za zesnulé).

Den válečných veteránů byl pro vojáky 7. mechanizované brigády v Hranicích důstojnou příležitostí vzpomenout na své padlé kolegy, kterým bylo v areálu kasáren odhaleno pietní místo. Součástí pietní vzpomínky byla modlitba za padlé a zemřelé, kterou pronesl vojenský kaplan npor. Jan Zaplatil.

Fotogalerie